Παρασκευή 19 Αυγούστου 2016

Το τέταρτο ολυμπιακό μετάλλιο και 5 άτομα που το έχουν κερδίσει

Αν και το χρυσό, το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο παίρνουν όλη τη δόξα, υπάρχει ένα άλλο ολυμπιακό μετάλλιο που είναι ακόμη πιο δύσκολο να αποκτήσει κανείς. Το μετάλλιο Πιερ ντε Κουμπερτέν, που πήρε το όνομά του από τον ιδρυτή των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων, δίνεται σε αθλητές και σε ανθρώπους του αθλητισμού που αποτελούν την επιτομή του ευ αγωνίζεσθαι ή έκαναν κάτι το αξιοσημείωτο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Σε αντίθεση με τα αθλητικά μετάλλια, αυτό το μετάλλιο δεν απονέμεται στους Αγώνες, αλλά απονέμεται όταν η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή αισθανθεί ότι κάποιος το αξίζει πραγματικά.

Δείτε μερικούς από τους πιο ξεχωριστούς αποδέκτες -και τι έκαναν- για να το κερδίσουν.

Lawrence Lemieux, 1988
Ο Καναδός ιστιοπλόος Lawrence Lemieux ήταν στη δεύτερη θέση κατά τη διάρκεια στους αγώνες της κατηγορίας Finn στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1988 στη Σεούλ, όταν είδε τους ιστιοπλόους από τη Σιγκαπούρη να ανατρέπονται κοντά του. Συνειδητοποιώντας ότι κινδύνευαν να βγουν με τη θάλασσα, ο Lemieux εγκατέλειψε τον αγώνα και πήγε να τους βοηθήσει. Όταν τους ανέβασε στο σκάφος του, περίμενε βοήθεια πριν γυρίσει στο αγώνα. Αν και τελικά τερμάτισε 11ος, του πιστώθηκε η δεύτερη θέση και του απένειμαν το μετάλλιο ντε Κουμπερτέν.

Eugenio Monti, 1964
Κατά τη διάρκεια των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του 1964 στο Ίνσμπρουκ της Αυστρίας, ο Ιταλός αθλητής του έλκηθρου Eugenio Monti άκουσε ότι έσπασε ένα μπουλόνι από το έλκηθρο της βρετανικής ομάδας. Όταν τελείωσε τον αγώνα του, ο Monti προσέφερε στους αντιπάλους του ένα δικό του μπουλόνι. Οι Βρετανοί κέρδισαν ενώ ο ίδιος κατετάγη τρίτος. Όταν αργότερα ρωτήθηκε αν μετάνιωσε που τους έδωσε υλικό του, ο Monti απάντησε ότι κέρδισαν γιατί ήταν οι ταχύτεροι. Στον Monti απονεμήθηκε το μετάλλιο ντε Κουμπερτέν και στους επόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες κέρδισε δυο χρυσά.

Vanderlei Cordeiro de Lima, 2004 (φωτογραφία πάνω)
Στους Αγώνες του 2004 στην Αθήνα, ο Βραζιλιάνος δρομέας Vanderlei Cordeiro de Lima ήταν πρώτος στον Μαραθώνιο και του απέμειναν μόλις τέσσερα μίλια. Όμως, ένας Ιρλανδός ιερέας βγήκε από το πλήθος και τον κράτησε για επτά δευτερόλεπτα. Αν και η καθυστέρηση ήταν σύντομη, ίσως να κόστισε στον αθλητή μια καλύτερη θέση: έχασε το χρυσό για πάνω από ένα λεπτό και το ασημένιο για περισσότερα από 40 δευτερόλεπτα. Είναι όμως δύσκολο να πει κανείς τι θα μπορούσε να συμβεί στα τελευταία μίλια αν είχε την αυτοσυγκέντρωση του. Η ΔΟΕ αρνήθηκε να αλλάξει το αποτέλεσμα του αγώνα, αλλά του απένειμε το μετάλλιο ντε Κουμπερτέν. Φέτος, ο de Lima επιλέχθηκε για να ανάψει την Ολυμπιακή φλόγα στον βωμό του Ρίο.

Carl Ludwig Long, 1936

Ο Λονγκ πίσω από τον Όουενς - πηγή

Ο Γερμανός άλτης του μήκους και του τριπλούν, Καρλ Λούντβιχ Λονγκ, γνωστός ως Λουτζ Λονγκ, βοήθησε τον Αφροαμερικανό Τζέσε Όουενς όταν ο Όουενς είχε αποτύχει στα δύο πρώτα του άλματα. Ο ίδιος ο Όουενς δήλωσε το 1964 ότι κέρδισε σε εκείνον τον αγώνα χάρη στις συμβουλές του Γερμανού αθλητή. Στον Λονγκ, ο οποίος σκοτώθηκε στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, απονεμήθηκε μετά θάνατον το φίλαθλο μετάλλιο για εκείνη του την πράξη, αν και πολλοί πιστεύουν ότι η ιστορία ήταν κατασκευασμένη.

Shaul Paul Ladany, 2007

Ο Shaul Ladany στο πρώτο σκαλί του βάθρου - πηγή

Ο γεννημένος στο Βελιγράδι, Ισραηλινός βαδιστής Shaul Ladany δεν κέρδισε ποτέ μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά η επιμονή και ο χαρακτήρας του, μετρήσανε. Στα 8 του, ο Ladany επέζησε από το στρατόπεδο συγκέντρωσης Μπέργκεν-Μπέλσεν. Σαν να μην έφτανε αυτό, επέζησε και από τη Σφαγή του Μονάχου στους Ολυμπιακούς του 1972. Εκτός από τα αθλητικά του κατορθώματα -μια νίκη στο βάδην σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και αρκετά χρυσά μετάλλια στους άλλους αγώνες- ο Ladany μιλάει εννιά γλώσσες, κατέχει οκτώ διπλώματα ευρεσιτεχνίας, έχει γράψει περισσότερα από 100 επιστημονικά άρθρα και μια ντουζίνα βιβλία και είναι καθηγητής. Το 2007, η ΔΟΕ τον τίμησε για τις "εξαιρετικές υπηρεσίες του στο Ολυμπιακό Κίνημα" με το μετάλλιο ντε Κουμπερτέν.